Sport Club Full Game Schedule

Check out the Fall 2021 Sport Club game schedule below.

Home games are in bold. Come out to cheer on your Tigers!

Date Team Opponent Location Time Result  
Sat, Sep. 11 Baseball  SMU  Mainland Common 1pm W 8-4
Sat, Sep. 11 Baseball  SMU Mainland Common 3pm L 4-3
Sun, Sep. 12 Men's
Rugby A
Acadia Wolfville 1pm W 43-19      
Sun, Sep. 12 Baseball Holland
College
Mainland Common 1pm L 11-4
Sun, Sep. 12 Baseball Holland
College
Mainland Common 3pm L 13-0
Sun, Sep. 12 Men's
Lacrosse
UNB Wickwire Field 2pm W 11-3
Sun, Sep. 12 Men's
Rugby B
Acadia Wolfville 3pm W 32-7
Sun, Sep. 12 Women's
Rugby
Acadia St. Francis Field
3pm W 29-10
Mon, Sep. 13 Men's
Lacrosse
SMU Huskies Stadium 8:30pm W 13-2
Thu, Sep. 16 Men's
Rugby B
Kings   5pm W 43-0
Sta, Sep. 18 Field Hockey StFX SMU 10am W 2-1
Sat, Sep. 18 Football UNB SJ UNB SJ 1pm W 63-0
Sat, Sep. 18 Men's
Rugby B
CBU CBU  2pm W 65-5
Sat, Sep. 18 Field Hockey UPEI SMU 6pm L 2-0
Sat, Sep. 18 Women's
Lacrosse
Acadia Wolfville 7pm W 14-3
Sat, Sep. 18 Baseball StFX Mainland Common 1pm L 5-4
Sat, Sep. 18 Baseball StFX Mainland Common 3pm L 12-7
Sun, Sep. 19 Field Hockey UNB Wickwire 9am T 0-0
Sun, Sep. 19 Baseball Acadia Mainland Common
1pm W 4-3
Sun, Sep. 19 Baseball Acadia Mainland Common
3pm L 7-0
Sun, Sep. 19 Women's
Rugby
CBU CBU 1pm  
Sun, Sep. 19 Men's
Golf
Club Championship Brunello 10am 1. Justin Caron
2. Brandon Trider
3. Chase Desantis
Sun, Sep. 19 Women's
Golf
Club Championship Brunello 10am 1. Sydney Erb
2. Alexa Kahil
Sat, Sep. 25 Ultimate Tournament Mt. A    
Sat, Sep. 25 Men's
Lacrosse
StFX Wickwire Field 11am W 9-3
Sat, Sep. 25 Baseball Acadia  Wolfville 1pm L 11-3
Sat, Sep. 25 Baseball Acadia  Wolfville 3pm W 16-7
Sat, Sep. 25 Football Holland
College
UPEI 7:30pm W 35-0
Sat, Sep. 25 Men's 
Rugby A
StFX Graves Oakley 1pm T 7-7
Sat, Sep. 25 Men's 
Rugby B
StFX Graves Oakley 3pm W 56-12
Sat, Sep. 26 Golf Atlantic
University/College
Championship
Antigonish Golf Club 12pm 2. Justin Caron
4. Ben Collison
9. Chase Desantis
Sat, Sep. 26 Golf Atlantic
University/College
Championship
Antigonish Golf Club 12pm 5. Sydney Erb
6. Shauna Campbell
7. Alexa Kahill
Sat, Sep. 26 Ultimate Tournament Mt. A    
Sun, Sep. 26 Women's
Lacrosse
SMU SMU 4pm W 14-4
Thu, Sep. 30 Women's
Rugby
Tars/HRFC St. Francis Field 5:30pm  
Sat, Oct. 2 Women's
Rugby
Riverlake/
Enfield
St. Francis Field 11am L 32-22
Sat, Oct. 2 Men's
Rugby A
Acadia TBD 1pm W 52-19
Sat, Oct. 2 Baseball StFX Antigonish 1pm L 8-0
Sat, Oct. 2 Baseball StFX Antigonish 3pm W 1-0
Sat, Oct. 2 Men's
Rugby B
Acadia TBD 3pm W 82-14
Sat, Oct. 2 Men's
Lacrosse
UPEI Wickwire Field 2pm W 13-0
Sat, Oct. 2 Women's
Lacrosse
Acadia Wickwire Field 4:30pm W 13-3
Sat, Oct. 2 Football UNB Fred. UNB Fred. 7pm L 35-24
Sat, Oct. 2 Field Hockey Tournament Acadia   W 4-1
L 4-2
W 4-0
Sun, Oct. 3 Baseball UNB Mainland Common 1pm L 9-7
Sun, Oct. 3 Baseball UNB Mainland Common 3pm L 7-5
Wed, Oct. 6 Men's
Lacrosse
SMU Wickwire Field TBD W 11-4
Sat, Oct. 9 Football Holland
College
Wickwire Field 1pm W 44-3
Sat, Oct. 9 Baseball Holland College PEI 1pm W 5-1
Sat, Oct. 9 Baseball Holland College PEI 3pm L 6-3
Sat, Oct. 16 Women's 
Lacrosse
StFX Wickwire 10:30am W 11-3
Sat, Oct. 16 Men's
Rugby A
UNB Wickwire 12pm L 24-15
Sat, Oct. 16 Men's
Rugby B
UNB Wickwire 2pm W 60-17
Sat, Oct. 16 Men's
Lacrosse
UPEI UPEI TBD W 11-3
Sat, Oct. 16 Football UNB Fred. Wickwire Field 6pm W 25-8
Sat, Oct. 16 Sailing Regatta Halifax Harbour 9:30-4pm 1. Dal Team 1 
4. Dal Team 2
Sat, Oct. 16 Ringette Halifax
Hurricanes
U19A
BMO Centre 2pm W 6-3
Sun, Oct. 17 Field Hockey Tournament Wickwire Field 7am-3pm W 5-0
T 0-0
T 0-0
Sun, Oct. 17 Men's
Lacrosse
StFX Antigonish TBD W 10-6
Wed, Oct. 20 Men's
Rugby B
Kings TBD 5pm W 34-7
Wed, Oct. 20 Ringette Halifax 18+A Halifax Forum 9:30pm W 3-2
Sat, Oct. 23 Women's
Lacrosse
StFX Antigonish 12pm W 17-8
Sat, Oct. 23 Men's
Rugby A
StFX Antigonish 1pm W 22-21
Sat, Oct. 23 Men's
Rugby B
StFX Antigonish 3pm W 34-5
Sat, Oct. 23 Men's
Lacrosse
UNB UNB TBD W 9-5
Sat, Oct. 23 Football UNB SJ Wickwire Field 1pm W 73-7
Sun, Oct. 24 Field Hockey Championship UPEI TBD 4th place
Sun, Oct. 24 Men's
Lacrosse
Mt. A Wickwire Field 7pm W 22-0
Sun, Oct. 24
Rowing Atlantic
University
Rowing
Championship
    Men Won
Women Won
Results
Sun, Oct. 24 Ringette Nova Central
U19A
Halifax 4 Pad 9am W 8-2
Wed, Oct. 27 Ringette SMU   9:30pm W 10-1
Sat, Oct. 30 Men's
Rugby B
CBU Semifinals   W 22-12
Sat, Oct. 30 Men's
Lacrosse
Mt. A Mt. A TBD W 23-1
Sat, Oct. 30 Women's
Rugby
HRFC/Tars St. Francis Field 11am  
Sat, Oct. 30 Football UNB SJ Wickwire 8pm UNB Forfeits
Sun, Oct. 31 Women's
Lacrosse
SMU SMU 5pm W 14-6
Sun, Oct. 31 Ringette Acadia Acadia 4pm W 6-1
Oct 30-31 Sailing National Fleet
Regatta
Kingston, ON   3rd overall
Sat, Nov. 6 Women's
Lacrosse
Semifinals Acadia 1pm  W 18-3 
Sat, Nov. 6 Women's 
Lacrosse
StFX Final   W 16-5
Sat, Nov. 6 Football UNB Fred. Wickwire 1pm W 40-14
Sat, Nov. 6 Men's Lacrosse
Semifinals Wickwire 6/8pm  W 18-0
Sun, Nov. 7 Men's Rugby A Playoffs TBD   L 24-22
Sun, Nov. 7 Men's Lacrosse
Finals  Wickwire TBD W 11-3
Fri, Nov. 12 Men's Rugby A UNB Maritime Final   W 26-19
Sun, Nov. 14 Men's Rugby A MUN Atlantic Final   L 32-19
Wed, Nov. 17 Ringette Halifax
Hurricanes
18+
Halifax Forum 9:30pm T 3-3
Fri, Nov. 19 Ringette STFX Halifax Forum 7pm W 10-0
Fri, Nov. 19 Ringette Halifax 18+ Halifax Forum 8pm W 3-1
Sat, Nov. 20 Ringette PEI Wave
U19AA
Summerside, PE 12:40pm L 7-6
Sat, Nov. 20 Ringette PEI Wave
U19AA
Borden, PE 5:30pm L 7-2
Sun, Nov. 21 Ringette PEI 18+ AA Borden, PE 11:30am W4-3
Sat, Nov. 27 Ringette Acadia Halifax Forum 9:30pm  
Nov. 24-28 Men's Rugby A Canadian
University
Men's Rugby
Championships
Kingston, ON Schedule  
Nov. 26-28 Tennis Atlantic
University
Tournament
Atlantic Tennis
Centre